Kométa má nové šaty

Autor: Ján Sabaka | 16.4.2013 o 20:02 | Karma článku: 8,66 | Prečítané:  1180x

Posledné štyri dni sme mali vo Veterán klube železníc Poprad plné ruky práce. Našou túžbou bolo dostať električku Kométa do farby, ktorá najviac zodpovedá dobe jej vzniku a popri tom k nej opraviť náter na prívesnom vozni z roku 1908.

Kométa v novom šate. (na tejto fotke jej odtieň skreslilo slnko. V skutočnosti je krásne tmavozelená :)Kométa v novom šate. (na tejto fotke jej odtieň skreslilo slnko. V skutočnosti je krásne tmavozelená :)

Samotnému lakovaniu predchádzala veľmi precízna príprava. Bolo potrebné demontovať reflektory, zásuvky na čele Kométy, brzdové hadice. Aby sme prachom z brúsenia nepoškodili klzné ložiská, aj tie museli prejsť dokonalým utesnením.

003_Lakovanie_Komety_resize.JPG

Až potom začala nekonečná práca ktorá trvala doslova tri dni a tri noci, počas ktorej sme staronový náter na Kométe vybrúsili a poškodené, popraskané miesta očistili. Po dôkladnom obrúsení povrchu, vyfúkaní a odmastení sa naniesla spojovacia farba, ktorá „zviazala“ starý náter s veľmi kvalitným novým.

008_Lakovanie_Komety_resize.JPG

Striekanie spojovacej farby pred nanesením novej, tmavozelenej.

Až potom nasledovalo finálne striekanie tmavozelenej farby. Električka a letný vozeň budú ešte doplnené zlatými ornamentmi, pribudnú ich evidenčné čísla z dôb dávno minulých  a vlastnícka značka T.E.V.D. – Tatranská elektrická vicinálna dráha.

014_Lakovanie_Komety_resize.jpg

Nezabudneme na logo spoločnosti Siemens, ktoré sa tak ako pred sto rokmi vynímalo na jej boku ako rukopis výrobcu elektrickej výzbroje. Farba však musí dobre vyschnúť, aby sme sa mohli realizovať na jej dokončení. Vzniká tak súprava, ktorá bude môcť odviezť viac návštevníkov. Električka má kapacitu 20 miest a spolu s prívesnými vozňami to bude viac ako 80.

Nebojte sa, Kométa sa čoskoro predvedie v plnej svojej kráse.  Najprv to bude jazda pre všetkých sponzorov opravy a hneď nato sa budú môcť do „bezvedomia“ odviezť aj všetci nadšenci tejto krásnej histórie.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Valach: Ak Petrovi niekto nepomáha a potom ho prešprintuje, divák to vidí

Dva roky za sebou priviedol Ján Valach ako tréner mužskej reprezentácie Petra Sagana k titulu majstra sveta.

DOMOV

Na smrti trojročného chlapca má podiel nemocnica, zle ho liečila

Úrad zistil, že nitrianska nemocnica v liečbe chlapca pochybila.


Už ste čítali?