Turisti sú Kométou nadšení

Autor: Ján Sabaka | 23.8.2013 o 16:47 | Karma článku: 10,79 | Prečítané:  1236x

Tatranská električka Kométa má za sebou tri úspešné jazdy a pokračovať v nich bude až do konca septembra, aby si túto atrakciu mohlo užiť čo najviac návštevníkov našich veľhôr. Už odviezla približne 1600 turistov, ďalší pribudnú už túto nedeľu.

Kométa na trase do Tatranskej Lomnice.Kométa na trase do Tatranskej Lomnice.

Keď som mal po dlhej dobe opäť možnosť riadiť Kométu plnú cestujúcich, uvedomil som si, že je to úžasný pocit. Stojí to za to aj napriek tomu, že všetka tá práca okolo električky je pomerne vyčerpávajúca. Väčšina z nás vo Veterán klube železníc je totiž  zamestnaná, takže sa o ňu môžeme starať len vo voľnom čase. V podstate sme v kuse v robote. Konkrétne ja som tento rok s Kométou doslova dovolenkoval. Som pri nej prakticky dennodenne. Fyzicky aj psychicky je to náročné, ale povzbudzuje ma, že robíme dobrú vec.

2013-08-11-Tatry-Kamenne-srdce-web_resize.jpg

Veľké kamenné srdce. Videli sme ho počas prvej jazdy pre verejnosť smerom zo Štrbského Plesa.

Všetka táto námaha sa vypláca, keď vidím vysmiate tváre turistov vezúcich sa v našom vláčiku. Veľmi intenzívne prežívajú návraty do histórie, ku ktorým patria aj naše dobové uniformy, pískanie, či obyčajné kliešte na cestovné lístky. Turisti sú nadšení, že Kométa je späť. Vidím, ako si ukazujú, že to je tá mašinka, čo ju trafil blesk. Chcú sa na nej stoj čo stoj odviezť a neváhajú presunúť túru na neskôr. Keď im mašinka zapíska, najmä deti sú vo vytržení. Poviem pravdu, sme z toho milo prekvapení a nečakali sme taký záujem.

2013-08-11-Tatry-Vyhlad-z-Komety-web_resize.jpg

Pohľad na tatranskú prírodu z letného vozňa Kométy.

Počas našich jázd sme doteraz mali zakaždým obsadenú celú súpravu. Voľných zostalo iba pár miest na sedenie, aj to len preto, že mnohí cestujúci si vychutnávajú jazdu postojačky. Teší ma, že sme zatiaľ nemuseli nikoho nechať na nástupišti len pre to, že by bolo obsadené. Dospelí platia za jeden úsek trate tri eurá.  Deti do pätnásť rokov, seniori a držitelia preukazov ZŤP sa odvezú za polovicu. Ak niekto nastúpi kúsok od cieľovej stanice, cesta ho vyjde na jedno euro. Deti do šiestich rokov majú jazdu celkom zdarma.

_IFR4063_resize_resize.jpg

Kométa čaká na odchod v Starom Smokovci.

Doteraz sme absolvovali tri jazdy. Po jazde pre sponzorov opravy, ktorá symbolicky začala novú éru tatranskej električky, sme minulý týždeň v pondelok a nedeľu vozili už len pospolitú verejnosť. V pravidelných nedeľných jazdách budeme pokračovať prakticky až do polovice septembra. Ďalšie termíny jázd, ktoré nás čakajú sú 25.8., 1.9., 8.9., 15.9.  a na konci septembra ešte v piatok 27.9. kedy je vo vysokých Tatrách Deň cestovného ruchu. Snažili sme sa naplánovať čo najviac jázd, aby sme uspokojili všetkých záujemcov.

_IFR4091_resize_resize.jpg

Čas medzi nedeľami Kométa trávi v popradskom depe. Viete, ako to chodí, vždy sa niečo vyskytne, čomu musíte venovať pozornosť. Treba podoťahovať skrutky, vymeniť tesnenia, doplniť olej, skontrolovať a nastaviť kopu ďalších vecí. Je to rutinná práca, ale treba si ju poctivo odmakať, ak chceme, aby Kométa jazdila spoľahlivo. Okrem údržby sa súprava musí vyčistiť, zvonka aj zvnútra. Najviac bývajú  zapackané okná, ktorých je tam neúrekom. Potom treba povysávať podlahy, poumývať a vyleštiť skriňu vozidiel, proste je to rovnaké, ako keď máte automobilového veterána a chcete ho mať tip-top.

_IFR4136_resize_resize.jpg

Okolo Kométy sa pravidelne točí zo desať ľudí rôznych profesií. Sú medzi nami železničiari, študenti, učiteľ či cukrár. Zúčastňujú sa nielen na údržbe súpravy, ale i na samotných jazdách. Predávajú lístky, informujú cestujúcich a dokonca máme i revízora, ktorý kontroluje cestovné lístky ako za starých čias. Zatiaľ jazdíme všetci spolu, pretože mnohí ešte len získavajú ten správny grif. Až sa priučia železničiarskemu remeslu,  chceme z nich vytvoriť dve partie. Budú sa striedať aby Kométa pre Vás mohla chodiť ešte častejšie. Ak budete najbližšie vo Vysokých Tatrách pozrite si na www.tatranskakometa.sk termíny jázd. Dúfam, že sa uvidíme.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Valach: Ak Petrovi niekto nepomáha a potom ho prešprintuje, divák to vidí

Dva roky za sebou priviedol Ján Valach ako tréner mužskej reprezentácie Petra Sagana k titulu majstra sveta.

DOMOV

Na smrti trojročného chlapca má podiel nemocnica, zle ho liečila

Úrad zistil, že nitrianska nemocnica v liečbe chlapca pochybila.


Už ste čítali?